Policisté v Plzni měli na objednávku špehovat ekologa

Ekologický aktivista Martin Hyťha se před rokem dostal do hledáčku dvojice plzeňských kriminalistů. Přestože nic nezákonného neprovedl, oba detektivové kolem něho horlivě slídili. Sháněli informace, které by ho mohly kompromitovat. Se špiclováním ekologa pokračovali i potom, co odešli do civilu.

Tuto činnost vyvíjeli zřejmě na zakázku pro lidi z byznysu, kterým je šéf plzeňské pobočky ekologického sdružení Děti Země nepohodlný. Teď jim za to hrozí trestní stíhání.

„Neměl jsem o tom fízlování ani tušení. Ničeho podezřelého jsem si nevšiml. Dozvěděl jsem se to až když mě k tomu vyslýchali na policejní inspekci. Jsou to praktiky, které nepatří do demokratické společnosti,“ uvedl zjevně zaskočený Hyťha s tím, že o podrobnostech nechce hovořit, protože neví, v jakém stadiu je probíhající vyšetřování. Potvrdil ale, že se ho zatím nikdo nepokusil zastrašit nebo vydírat s tím, že na něho „něco má“.

Expolicisté jsou prověřovaní pro podezření z trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele. Náměstek šéfky plzeňského státního zastupitelství Pavel Tolar Právu potvrdil, že vyšetřující státní zástupce už rozhodnutí v této věci vydal. „Co je ale jeho obsahem nemohu zatím sdělit, protože ne všichni, kterých se to týká, mají rozhodnutí doručeno,“ sdělil Tolar.

V úvahu ale nepřichází jiné rozhodnutí než usnesení o zahájení trestního stíhání. Pokud by totiž státní zástupce rozhodl o odložení věci, pak takové rozhodnutí se podezřelým podle trestního řádu nedoručuje.

Zpravodaji Práva se podařilo zjistit, že jedno z obvinění míří také k člověku, který si kriminalisty najal. „Nebudu to v této chvíli nijak komentovat,“ uzavřel Tolar. Bližší informace slíbil příští týden, když už by měli mít všichni zainteresovaní obsílky doručené.

Spory kolem stavby obchodního centra

Jaké metody policisté při prověřování Hyťhy používali není zatím jasné. Dá se o tom jen spekulovat. Nabízí se například zneužití přístupu do služebních databází , kde o ekologovi i jeho rodině či příbuzných mohli získat všechny záznamy.

V době, kdy Hyťhu kriminalisté tajně špehovali, gradoval spor Dětí Země s developerskou firmou InterCora kolem výstavby obchodního centra Hornbach v Plzni u Prazdroje. Představitelé firmy ale rázně odmítli, že by chtěli Hyťhu zdiskreditovat, aby jim přestal dělat obstrukce . „Ptala se mě na to i policejní inspekce. Samozřejm, že s takovými praktikami nemáme nic společného. Nemáme to ani zapotřebí, s panem Hyťhou jsme se dohodli a požadavky ekologů splnili,“ řekl Právu prokurista firmy Pavel Pelc.

Právu se ale podařilo zjistit, že kriminalisty měl na Hyťhu poslat člověk, jenž figuruje ve společnosti , která pro InterCoru zajišťuje mimo jiného i detektivní služby. Tento muž byl v minulosti odsouzen za vydírání hokejové hvězdy Jaromíra Jágra . Tvrdí ale, že se špiclováním ekologa nemá nic společného. „To je hloupost. O ničem takovém nevím,“ prohlásil poté, co jej Právo kontaktovalo. Zpravodaj Práva ale od jiného zdroje zjistil, že podezřelí kriminalisté s ním byli v kontaktu a stýkali se spolu i po odchodu od policie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *