Do Ukrajiny po zemi: praktický návod
Aktualizováno 8. 3. 2020.
Ukrajina je blízko a vlakem či kombinací vlaku a autobusu se do ní dá dostat nejen levně a pohodlně, ale i poměrně rychle. Navíc lze čas strávený na cestě využít k práci či odpočinku. Proto letět z Česka do Ukrajiny je v době blížící se klimatické krize krajně nerozumný čin nejen z hlediska životního prostředí, ale i sebezáchovy lidstva.
Cesta do Kyjeva přes Polsko trvá noc a den a vyjde na méně než 2.000 Kč, a to zdaleka není nejlevnější varianta. Předkládám podrobný návod na dle mého nejvýhodnější variantu cesty, přehled dalších možností je pak na konci článku. On-line zakoupené jízdenky doporučuji pro jistotu vytisknout, byť to možná není ve všech vlacích nutné.
1. ČR – Krakov
Vlakem Euronight s enigmatickým označením „443 Slovakia/406“ vyrazíte z Prahy ve 22:15. Jízdenku lze koupit předem v e-shopu Českých drah, a to včetně lůžka. Třímístné kupé je sice trochu nešťastně prostorově řešené, ale lůžko je velmi pohodlné a za přijatelnou cenu. POZOR, pokud pojedete tímto vlakem i zpět, musíte si koupit jízdenku rovnou jako zpáteční – samostatnou jízdenku Krakov-ČR v e-shopu z neznámých důvodů koupit nelze. POZOR – kupte si lůžko, nikoliv lehátko (v šestimístném lehátkovém kupé), pokud tedy nechcete celou noc číhat, abyste mohli zmydlit zloděje, kteří se snaží okrást nebohé spící cestující. Naopak lůžkové vozy jsou dobře zabezpečené, zamhouřit oči můžete bez starostí. Není problém přistoupit do vlaku například v Kolíně, Pardubicích, Olomouci či Ostravě. Ve spacím vagónu se o vás bude starat milý průvodčí a před přistáním v Krakově druhý den ráno v 6:22 vás šetrně vzbudí čajem nebo kávou (a snídaní typu „houska s Májkou“, což můžete buď odmítnout, nebo darovat bezdomovci). Na nádraží v Krakově jsou v čistých čekárnách umístěných o patro výše nad hlavní halou zásuvky a free wi-fi. Nádraží je taky z velké části obchoďákem, pro levné a kvalitní potraviny lze doporučit obchod Biedronka s logem vysmáté berušky sedmitečné, kde berou platební karty, takže nepotřebujete ani směnárnu.
2. Krakov – Přemyšl
Dále vyrazíte prvním navazujícím vlakem do Přemyšlu (Przemysl Glowny). Čas odjezdu záměrně neuvádím, neboť jej polské dráhy neustále mění. Jízdenku s místenkou lze vyhledat i koupit v e-shopu polských drah. Vlak může vypadat různě – občas jde o posmutnělá a vydýchaná kupé bez zásuvek, zato s prázdnými lahvemi od vodky, občas o sympatický svěží open-space vagón se zásuvkou a klimatizací. Každopádně už kolem poledne byste měli být v Přemyšlu, roztomilém polském městečku těsně před ukrajinskou hranicí, navíc s krásnou nádražní budovou.
3. Přemyšl – Ukrajina
Z Přemyšlu jedou parádní ukrajinské vlaky IC+ do Kyjeva, a to jeden v 13:10 (v Kyjevě 23:08), další v 15:45 (v Kyjevě 23:53). Na oba si můžete koupit jízdenky ve slušně funkčním e-shopu ukrajinských drah. Rozhodně doporučuji nešetřit a koupit si první třídu (S1), kde je spousta místa, zásuvky, velmi pohodlné polohovatelné sedačky (i na spaní), wi-fi (fungující v úsecích, kde je mobilní signál) a pojízdný stánek s kávou. Pozor, k tomuto vlaku se dostanete tak, že nejdřív projdete podchodem na nástupiště č. 3, a z něj dále jiným podchodem na nástupiště č. 4 nebo 5. Raději tedy vyjděte včas. Brzy po odjezdu budete překračovat polsko-ukrajinské hranice, což znamená jen to, že za jízdy ukážete pas celníkům a posunete si čas o hodinu. Podle toho, kam v Ukrajině míříte, můžete z vlaku IC+ přestupovat na jiné vlaky ve Lvově, Těrnopilu, Chmelnyckém či Vinici. Na všechny další spoje se dají také koupit jízdenky v e-shopu ukrajinských drah.
Specifika cesty zpět
Cesta zpět probíhá v zásadě stejně, jako cesta tam, jenom naopak. Pokud z Kyjeva vyjedete v 6:00, v Přemyšlu jste ve 12:25. Při hraniční kontrole směrem do Polska se o trochu více kontrolují batohy, zda nevezete příliš alkoholu a cigaret, tj. je rozumné pohybovat se kolem zákonného limitu a taky si při tom nezapomenout posunout čas. Z Přemyšlu pojedete buď v cca 13:09 (Krakov 16:09) nebo v cca 15:05 (Krakov 18:00) – opět, časy polských vlaků mezi Přemyšlem a Krakovem se neustále mění. Nebojte si koupit jízdenku na první navazující spoj, i když čas na přestup je lehce rizikový – pokud bude mít IC z Kyjeva zpoždění a nestihnete vlak, v pokladně vám bez problémů vystaví jízdenku na další spoj do Krakova (vyzkoušeno). Z Krakova jede spací vlak ve 22:02, v Praze jste v 7:56 – opět upozorňuji, že jízdenku lze v e-shopu ČD koupit jen jako zpáteční rovnou při nákupu jízdenky tam. Kdybyste to z nějakého důvodu chtěli hrotit, v zásadě se dá stihnout z Krakova do ČR Flixbus odjíždějící ze stanice přidružené k vlakovému nádraží „Kraków MDA“ v 19:00 – např. v Brně je už ve 23:55 (trasu Kyjev-Brno lze tak zvládnout během jediného dne), ve 2:35 pak v Praze na Zličíně. Spíš než pohodlí ale ve Flixbusu čekejte nedůstojné debaty, která sedačka je čí.
Orientační rozpočet
aktualizován v lednu 2019
Praha – Krakov + lůžko | 870 Kč |
Krakov – Přemyšl | 250 Kč |
Přemyšl – Kyjev (1. třída) | 690 Kč |
celkem | 1.810 Kč |
Alternativy
Seřazeno od nejslibnějších po nejméně slibné:
- Vlakem s jedním přestupem v Košicích. Toto spojení nabízejí České dráhy na svém webu. Oproti výše popsané variantě je asi o 6 hodin pomalejší, dražší a jízdenka se nedá koupit on-line. Z Prahy vyjedete v 7:10, v Kyjevě jste druhý den ve 13:42; zpět vyjedete v 16:41, v Praze jste druhý den ve 22:20. Cestu mimo jiné zpomalí nutnost několikahodinové výměny podvozků, neboť ukrajinské koleje mají jiný rozchod, než české a slovenské (to v trase přes Polsko „očůráte“ přestupem v Přemyšlu mezi vlakem evropských rozměrů a vlakem ukrajinských rozměrů). Osobně jsem nezkoušel.
- Přímý vlak Vídeň-(Budapešť-)Kyjev. Jízdenku lze koupit on-line s trochou štěstí na stránkách rakouských železnic, ovšem před nástupem do vlaku je potřeba na rakouském nádraží či v automatu vytisknout originál. Místo v třímístném lůžkovém kupé na trasu Vídeň-Kyjev vyjde na 82,10 EUR. Za dvoumístné kupé je příplatek 10 EUR, tj. může stát za zvážení. Kupé pro jednoho již stojí dvojnásobek. Uspořádání vagonu dle dostupných zvěstí není vhodné pro práci na notebooku. Nicméně, trasu Vídeň-Kyjev vlak zvládne za méně než 24 hodin, tj. při cestě z jižní Moravy nemusí jít o nevýhodné spojení. Osobně jsem nezkoušel.
- Vlakem do Košic, autobusem z Košic do Užhorodu a dál vlakem. Zkusil jsem jednou a nikdy víc. Bylo léto, na hranicích jsme čekali cca 4 hodiny a celníci nám zakázali vyjít ven z autobusu. Zbytek si domyslete sami.
- Nočním autobusem z ČR do Lvova a dál vlakem. Zkusil jsem jednou a nikdy víc. Už v Brně měl starý vyklepaný autobus dvě hodiny zpoždění, stevard mi div nevynadal, že žiju, a uprostřed zadní pětky v narvaném autobuse se diplomaticky řečeno vskutku nespalo dobře. Zatímco ve vlaku na hranicích jen podáte celníkům pas za jízdy, autobusy na polsko-ukrajinských či slovensko-ukrajinských hranicích stojí obecně několik hodin!
- Autobusem celou cestu. Ano, existuje spousta přímých autobusů z různých českých měst do různých ukrajinských měst. Spojení Praha-Kyjev podle jízdního řádu dokonce vyjde časově i cenově podobně, jako vlakové spojení. Pokud z nějakého důvodu preferujete autobus, evidentně máte šanci. V tom případě nezbývá, než vám popřát hodně štěstí.
Ahojte. Já ještě doporučuju pro vlakomily cestu přes noc do Košic, ztama dalším do Čierne nad Tisou (Z brna to celé stojí necelých 500Kč), pak za 2€ do Čopu (bacha jedou jen dva spoje denně) a v Čopu už si nasednete na lacinej vlak či maršrutku podle toho kam jedete – na Podkarpatskou Rus vám vlak ráno zrovna ujede, takže ideálně maršrutkou do Užhorodu a ztama dalšíma busama dál (autobusák naproti vlakáči) nebo vlakem z Užhorodu do Kijeva.
K textu: „Vlakem do Košic, autobusem z Košic do Užhorodu a dál vlakem. Zkusil jsem jednou a nikdy víc. Bylo léto, na hranicích jsme čekali cca 4 hodiny a celníci nám zakázali vyjít ven z autobusu.“
Moje osobní zkušenost je přesně opačná. V Užgorodu v prostoru celnice bus zastavil, řidič vybral pasy, kdo chtěl šel ven. I venku zákaz kouření, několik nás šlo kouřit na WC, až se dým viditelně valil z okna. Přišel tam jakýsi celník, jen mávnul rukou a odešel. Za necelou hodinu odjezd…