Jde to i bez auta, ale ne bez MHD

Vzhledem k poměrně dosti silnému rannímu úternímu dešti jsem měl po řadě měsíců příležitost, či spíše jsem byl nucen nechat kolo doma (neplést s výzvou „Nechte auto doma!“ týkající se Dne bez aut) a okusit cestování po městě veřejnou dopravou, tedy MHD. Cesta ze střední části Slovan do Černic mě vyšla na 36 Kč a zabrala mi necelou hodinu, což vzhledem ke vzdálenosti asi 5 kilometrů není v porovnání s pěší chůzí moc uspokojivý výsledek.

Na trolejbusu jsem zpozoroval velkou, ale nepříliš čitelnou žlutou samolepku s bílým nápisem „I bez auta to jde“ a to mě přimělo k zamyšlení. Uvedené heslo není zas až tak výstižnou propagací Dne bez aut, jak by se mohlo zdát. Je zcela samozřejmé, že bez auta to jde – „jde to“ i bez elektřiny, telefonu a teplé vody, ale taková představa asi nikoho neláká. Samozřejmě to jde i bez auta, ale jde to taky přiměřeně dobře, pohodlně, rychle a levně?

Pokud by to plzeňští politici mysleli se Dnem bez aut vážně, věděli by, že jestli má někdo omezit jízdy autem, musí mít jinou a zároveň kvalitní možnost dopravy po městě. Tou je pro většinu lidí městská hromadná doprava, ovšem její vlastnosti, které by se měly zlepšovat a motivovat tak lidi k přesednutí z aut do tramvají, trolejbusů a autobusů, se naopak zhoršují. V letošním roce došlo nejprve ke snížení četnosti spojů a nyní ke zdražení jízdného, jelikož dopravní podniky potřebují zvýšit rozpočet o 20 milionů. Těžko se divit, že tyto peníze město nemá, když před třemi lety probendilo desetkrát tolik za zavedení zbytečných čipových karet.

Upřímnost v propagaci Dne bez aut kromě vývoje kvality MHD jistě prokáže jako každý rok i to, zda samotní politici na Den bez aut nechají auto doma a pojedou veřejnou dopravou, na kole nebo půjdou pěšky.

(vyšlo v MF Dnes dne 21.9.2007)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *