Jen ať si lustrují, vzkazuje žalobce zrušením stíhání policejních důstojníků
Lustrujte si, koho chcete, a nic se vám nestane. Takový vzkaz poslal plzeňský státní zástupce všem policistům, kteří by zjišťovali důvěrné údaje z interních databází mimo své pracovní potřeby.
Po devíti měsících totiž zrušil trestní stíhání sedmi policejních důstojníků z městského a krajského policejního ředitelství, kteří byli obviněni z neoprávněného nakládání s osobními údaji pro podezření, že na objednávku prováděli neoprávněné lustrace, a takto získané informace se pak dostaly k lidem napojeným na podnikatelské prostředí.
„V rozhodnutí státního zástupce je uvedeno, že trestní stíhání zastavuje z důvodu, že skutek, pro který bylo vedeno, se nestal,“ řekl Právu obhájce jednoho z obviněných.
Očištění policisté se tak nyní mohou vrátit zpět do služby, která jim byla pozastavena loni v září. Navíc dostanou doplacenou polovinu platu, o kterou byli po dobu několika měsíců strávených mimo službu kráceni.
„Zatím se k tomu nebudeme vyjadřovat s ohledem na to, že rozhodnutí státního zástupce ještě není v právní moci. Je tam možnost stížnosti ze strany poškozených,“ řekl v pondělí na dotaz Práva náměstek plzeňské krajské státní zástupkyně Zbyněk Eger.
Podle jiného zdroje obviněným policistům nahrála novela trestního zákoníku platná od letošního roku, která zpřísňuje podmínky pro trestní stíhání za popisované jednání. Mezi ně patří například způsobená vážná újma na právech člověka, jehož se osobní údaje týkají. K té podle žalobce ani v jednom případě nedošlo.
Pohled na věc ještě může zvrátit Nejvyšší státní zastupitelství, které rozhodnutí okresního žalobce musí ze zákona přezkoumat.
Policisté podle údajně jednali na objednávku
Jak už Právo dříve informovalo, jedna skupina policistů zjišťovala v databází informace o úřednících České inspekce životního prostředí pro člověka provázaného s firmou, která nelegálně ukládala odpady. Ta se potřebovala zbavit dotěrných inspektorů, kteří ji za její nezákonné aktivity bombardovali miliónovými pokutami.
Druhá policejní parta zase horlivě slídila kolem ekologického aktivisty Martina Hyťhy. Na žádost lidí z byznysu, pro které šéf plzeňské pobočky ekologického sdružení Děti Země představuje leckdy překážku v jejich rozmachu, sháněli policisté kompromitující informace.
Státní zástupce zastavil také trestní stíhání lidí, kteří si citlivé informace od policistů objednali. I oni vydělali na novelizaci trestního zákoníku, neboť podle něj nemohou být v tomto trestním řízení použitelné telefonní odposlechy, které měly být páteřním důkazem žalobce.
(článek deníku Právo)