Kolonizační strategie družstva, které nemá nikdo rád

Agrodružstvo Jevišovice ohlásilo zastavení expanze v České republice a přesun svých nových podnikatelských záměrů do Rumunska a na Ukrajinu. Pan Bohumír Rada, předseda družstva, to zdůvodňuje jednak postupem úřadů, jednak aktivitou různých občanských sdružení.

V poslední době činnost firmy sledovaly i Děti Země a některé kontroverzní události nám nemohly uniknout. Všimli jsme si protizákonné kartelové dohody s dalšími chovateli kuřat, vyjadřovali jsme se k přípravě velkochovu krokodýlů, sami jsme pak odhalili nenahlášení emisí čpavku z drůbežárny v Hrádku do registru znečištění. S němým údivem pak sledujeme to, že největší bioplynová stanice ve střední Evropě dlouhodobě funguje bez povolení. Tu ovšem provozuje jiná firma – v ní mají Agrodružstvo Jevišovice a pan Rada pouze své podíly.

Jakkoliv fandíme rozvoji podnikání v České republice, jsme přesvědčeni o tom, že dobrý podnikatel v zemědělství musí brát ohledy na životní prostředí i mít respekt ke zvířatům. Pokud nějaká firma škodí svému okolí do takové míry, že to nemohou tolerovat ani příslušné úřady a společnost kvůli tomu ohlásí odchod, mohli bychom se snad i radovat z úspěchu.

Jenže co se teď stane? Agrodružstvo půjde své „podnikatelské umění“ předvést do zemí se slabou demokracií, do zemí, kde se lidé nemohou účinně bránit případným lumpárnám zahraničních firem, do zemí, kde chudoba obyvatel a nezkušenost vlád dává velkým a bohatým společnostem volnou ruku.

Agrodružstvo Jevišovice je jen jednou z mnoha firem, která volí takovouto neokolonizační strategii a jasně tak vzkazuje veřejnosti: „Nezajímá nás nic jiného, než zisk.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *