Díl 9.: Ptáci Švestkového ostrova a památeční díra po kamení (+FOTO)

Halibut Point State Park: posvačit a odjet

Společně s bostonskými kamarády jsme podnikli jeden půldenní výlet na pobřeží do státního parku Halibut Point. Návštěvu bývalého kamenolomu zaplaveného vodou jsme zahájili řešením, zda a jak máme zaplatit dva dolary za parkování. Vysvobodil nás zřízenec informací, že je ještě před sezónou a nemáme platit nic. Skalnaté pobřeží klidného Atlantiku rozhodně stálo za chvíli pozorování, poslechu a vnímání vůbec. Poté jsme obešli bývalý kamenolom a na informačním panelu nám nabídli, že si pomocí QR kódu můžeme stáhnout na mobil zajímavého průvodce po historii těžby žuly v Halibutu. To nás řečeno slovníkem výpravy zaujalo „jenom tak středně“, takže jsme místo čtení průvodce snědli na parkovišti sendviče a odjeli do nedalekého pobřežního městečka Rockport. Shlédli jsme tento městečkový kýč v mnoha provedeních a barvách a dozvěděli se, že se tam chystá místní referendum o ukončení fluoridizace vody. Z nedostatku podnětů jsme v tomto bodě výlet ukončili a vrátili se do Bostonu.

Plum Island: perfektní ptačí sídliště

Naše první samostatná cesta v USA vede opět k oceánu, který si chceme ještě užít před dlouhým pobytem ve vnitrozemí. Jedeme na Plum Island, asi 50 mil od Cambridge, kde se nachází rezervace Parker River National Wildlife Refuge. Po délce podlouhlého ostrova vede silnice, kde se jezdí autem a na asi sedmi stanovištích se dá zaparkovat, vylézt z auta a jít na krátkou procházku, na pláž, na vyhlídkovou věž, a podobně. A pak jet zase dál. Později jsme zjistili, že takto to funguje v severní Americe téměř všude. Výhodou v dané lokalitě je, že ptáci jsou na provoz zvyklí, takže často se k nim za účelem pozorování můžete líp připlížit autem, než osobně. Postupně zastavujeme na všech zastávkách, kromě těch, kde zrovna některé druhy mořských ptáků vyvádějí na pláži mladé, u čehož se nehodí, aby byli rušeni.

Zdejší mix pobřeží oceánu, mokřadů a písečných dun zpevněných nízkým porostem vytváří perfektní ptačí sídliště. Pobyt některých druhů správa rezervace ještě podporuje několika uměle udržovanými jezírky s mořskou vodou a instalací umělých hnízd.

Většina lidí, které potkáváme, mají obrovitánské dalekohledy a neméně obrovitánské objektivy na zrcadlovkách. Občas naštěstí nějaké ptáky vidíme i bez těchto vymožeností, ale je pro nás docela těžké poznat jednotlivé druhy. Jsou tu volavky, američtí kosi s červenooranžovou skvrnou na boku, husy, kachny a mnoho dalšího ptactva.

Do rezervace i zpět jsme trefili bez větších problémů, což předurčilo sérii úspěchů naší samonavigace na dalších tisících a tisících mil.

2 komentáře: „Díl 9.: Ptáci Švestkového ostrova a památeční díra po kamení (+FOTO)

  • 3. 11. 2015 (21:54)
    Trvalý odkaz

    Hi Martin! Lovely website!

    Those artificial nests are sort of interesting… like a modern sculpture.

    I’m sure I’m not getting any of the elegance of your writing that Katerina spoke about… but at least Google Translate lets me have an idea of your adventures.

    Reagovat
  • Pingback: Wednesday 25 Nov ’15 | Today!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *